Ład korporacyjny i zarządzanie ryzykiem
Orange Polska S.A. jako spółka obecna na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. stosuje zasady ładu korporacyjnego w postaci „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW” - Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPWotwiera się w nowym oknie
Szczegółowe informacje na temat zasad ładu korporacyjnego, a w szczególności:
- Struktura akcjonariatu
- Statut
- Regulaminy Zarządu i Rady Nadzorczej
- Regulamin Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy
- Oświadczenie dla GPW o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego
zamieszczone są na stronie ład korporacyjny zgodny z dobrą praktyką międzynarodowąotwiera się w nowym oknie
System kontroli wewnętrznej oraz zarządzania ryzykiem w firmie umożliwia zarządzanie ryzykiem związanym z osiąganiem celów biznesowych (choć tego ryzyka całkowicie nie eliminuje). Ma na celu również zapewnienie wiarygodności jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, a także zgodności funkcjonowania firmy z odpowiednimi przepisami prawa i regulacjami.
Chcąc doskonalić sposób zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu w Orange, opracowaliśmy również listę ryzyk społecznych, która wpisana została w system zarządzania ryzykiem w firmie.
Regulamin komitetu audytowego rady nadzorczej Orange Polskaotwiera się w nowym oknie systematycznie, co najmniej raz w roku dokonuje przeglądu systemu kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem. Raport w zakresie zarządzania ryzykiem przedstawiany jest również Radzie Nadzorczej. Dalsze informacje na temat systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem są opisane w sprawozdaniach Zarządu, Komitetu Audytywnego oraz Rady Nadzorczej z działalności w 2015 roku dostępnym na stronie dokumenty korporacyjneotwiera się w nowym oknie
- Maciej Witucki
- Gervais Pellissier
- Marc Ricau
- dr Henryka Bochniarz
- Federico Colom Artola
- Jean-Marie Culpin
- Eric Debroeck
- Ramon Fernandez
- Russ Houlden
- Michał Kleiber
- Patrice Lambert - de Diesbach
- Maria Pasło–Wiśniewska
- dr Wiesław Rozłucki
- Valérie Thérond
skład na 30 września 2016 r.
Rada Nadzorcza pełni swe obowiązki kolegialnie. W ramach Rady funkcjonują też komitety: ds. audytu, wynagrodzeń i strategii.
Obowiązki i zakres odpowiedzialności, jak również wymagania w zakresie kwalifikacji, doświadczenia i kompetencji członków Rady Nadzorczej określone są w Statucie. Dodatkowe zapisy znajdują się w dokumencie „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016”otwiera się w nowym oknie. Kwestie dotyczące uniknięcia konfliktu interesów członków Rady Nadzorczej reguluje Regulamin Rady Nadzorczej (dokumenty korporacyjneotwiera się w nowym oknie)
Więcej o Radzie Nadzorczej na stronie rada nadzorczaotwiera się w nowym oknie
- Jean-François Fallacher – Prezes Zarządu
- Mariusz Gaca – Wiceprezes Zarządu ds. Rynku Biznesowego
- Piotr Muszyński – Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych
- Jolanta Dudek – Członek Zarządu ds. Obsługi Klientów i Strategii Relacji z Klientami
- Jacek Kowalski – Członek Zarządu ds. Zasobów Ludzkich
- Bożena Leśniewska – Członek Zarządu ds. Sprzedaży i Komercyjnej Digitalizacji
- Maciej Nowohoński – Członek Zarządu ds. Finansów
skład na 1 lipca 2016 r.
Szczegółowe informacje o członkach Zarządu oraz opis uprawnień Zarządu określa Regulamin Zarządu dostępny pod adresem dokumenty korporacyjneotwiera się w nowym oknie
Członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu Spółki wypełniają kwartalne oświadczenia, w których deklarują wszelkie formy powiązań, ze spółką i podmiotami zależnymi, które są ujawnione zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej w sprawozdaniu finansowym Spółki.
- Irmina Bubałło-Wojciechowska
Dyrektor Wykonawczy ds. Centrum Usług - Jarosław Starczewski
Dyrektor Wykonawczy ds. Rynku Klientów-Operatorów - Magdalena Hauptman-Kokosza
Dyrektor Wykonawczy ds. Efektywności i Transformacji - Paweł Patkowski
Dyrektor Wykonawczy ds. Marki i Komunikacji Marketingowej - Witold Drożdż
Dyrektor Wykonawczy ds. Korporacyjnych
skład na 1 lipca 2016 r.
Akcjonariusze
Orange S.A.
Pozostali
akcjonariusze
Stan na dzień 31.12.2015r.
Orange Polska S.A. zwołuje Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie Spółek Handlowych oraz dobrymi praktykami w zakresie komunikacji z akcjonariuszami. Akcjonariusze mogą uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu osobiście lub przez przedstawiciela. Zapewniamy im możliwość zgłaszania rekomendacji i wskazówek Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych (art. 401) akcjonariusze posiadający minimum 5% akcji mogą zgłaszać projekty Uchwał. Zachęcamy też naszych akcjonariuszy do odgrywania aktywnej roli w ramach ładu korporacyjnego. Zgoda akcjonariuszy jest wymagana przy podejmowaniu kluczowych decyzji.
Zarząd i członkowie ścisłego kierownictwa Orange Polska prowadzą aktywny dialog z akcjonariuszami Spółki, organizują regularnie prezentacje dla inwestorów instytucjonalnych oraz przedstawicieli krajowych i międzynarodowych instytucji finansowych.
Więcej informacji na stronie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszyotwiera się w nowym oknie
RESPECT index
Akcje Orange Polska są włączone do Indeksu RESPECT, pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej indeksu spółek odpowiedzialnych. Jego celem jest wyłonienie spółek zarządzanych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony; ponadto mocno akcentuje on atrakcyjność inwestycyjną spółek.
Aby znaleźć się w Indeksie, Spółka musiała wykazać się działaniami zgodnymi z najwyższymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego, ładu informacyjnego i relacji z inwestorami, a także w obszarze ochrony środowiska, kwestii społecznych i pracowniczych.
W każdej edycji Indeksu RESPECT wymagania stawiane firmom są coraz wyższe. Nasza Spółka jest obecna w Indeksie RESPECT od początku jego istnienia.
Więcej o Indeksie Respect na stronie Respect Index. Odpowiedzialność społeczna Giełdyotwiera się w nowym oknie