Innowacje dla środowiska
Wykorzystanie nowych technologii to z jednej strony ogromna szansa na rozwój życia społecznego czy gospodarczego i wykorzystywanie nowoczesnych technologii do wypracowania bardziej ekologicznych rozwiązań, z drugiej podjęcie wyzwania, jakie niesie szybkie starzenie się produktów i zwiększone zapotrzebowanie na energię.
Program Oszczędności Energii
Rozbudowa infrastruktury telekomunikacyjnej w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przepływ informacji, powoduje w naszej branży zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Aby skompensować ten niekorzystny z punktu widzenia środowiska trend, podejmujemy działania związane z optymalizacją zużycia energii. W 2014 roku wszystkie nasze inicjatywy związane z oszczędnością energii elektrycznej ujęliśmy w jeden wspólny program Energy Optimization.
Program obejmuje obszary:
- Inicjatywy oszczędnościowe Core effect - zapewniające zmniejszenie zużycia energii elektrycznej poprzez wymianę urządzeń w starszej technologii na bardziej nowoczesne, energooszczędne, modernizacji układów chłodzenia, wprowadzeniu funkcjonalności obniżających zużycie, itp.
- Inicjatywy oszczędnościowe Side effect, - w których oszczędność energii elektrycznej jest efektem ubocznym, np. optymalizacja struktury sieci technicznej.
- Inicjatywy oszczędnościowe finansowe – nie zmniejszają zużycia energii ale pozwalają obniżyć koszty optymalizacja mocy umownych, optymalizacja taryf, kompensacja mocy biernej.
- Opomiarowanie zużycia energii – działania dotyczące ewidencji i analizy zużycia energii na podstawie szczegółowych danych zawartych na fakturach oraz zastosowanie inteligentnych urządzeń pomiarowych m.in. w budynkach (klimatyzacja, wentylacja), na stacjach bazowych czy w szafach telekomunikacyjnych (ONU), dzięki którym można precyzyjnie ocenić ilość zużywanej energii on-line, a co za tym idzie – reagować, gdy pobór w danym miejscu jest zbyt wysoki (możliwa awaria), a także realnie szacować wydatki na zakup prądu.
- Model zużycia energii – model opisujący szczegółowo zużycie energii w podziale na domeny sieciowe, typy urządzeń, obiekty a w niektórych zakresach określając zużycie energii na pojedynczych portach.
- Model Zarządzania Energią - model opisujący główne funkcje, odpowiedzialności i procesy w zakresie realizacji inicjatyw oszczędnościowych, zarządzania obiektami, bilansem wzrostów zużycia energii wynikających z ewolucji sieci, jak również weryfikacji prawidłowości faktur wystawianych przez dostawców energii.
Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało nam się uruchomić kilkadziesiąt inicjatyw, które w latach 2014-2016 przyniosą oszczędności na poziomie 142,0 GWh (roczna wartość oszczędności po zakończeniu inicjatyw 89 GWh). To ponad 100 tys. ton CO2 mniej w naszym środowisku.
Uczestniczy w nich obecnie 11 zespołów, których łączny wysiłek (47 projektów) ma przynieść redukcję zapotrzebowania na energię o minimum 90 GWh / ok. 40 milionów złotych rocznie (w stosunku do 2014 roku). Na tę wartość składa się wiele najróżniejszych przedsięwzięć – od sterowania włączaniem i wyłączaniem modułów stacji bazowych (6,5 GWh oszczędności) czy chłodzenia centrów danych chłodnym powietrzem w zimie (1,2 GWh oszczędności), poprzez automatyczne wyłączanie ponad 30 tysięcy komputerów i tysięcy innych urządzeń w obiektach Orange Polska, kiedy nie są aktywne (łącznie ok 18 GWh oszczędności).
- 50,7 GWh oszczędzonych w 2015 roku (w stosunku do 2013 roku)
- 38 500 ton CO2 mniej wprowadzonego do atmosfery
Odnawialne źródła energii
W firmie realizujemy pilotażowy projekt Orange OZE (Odnawialne Źródła Energii), który ma na celu sprawdzenie, czy instalacje odnawialnych źródeł energii sprawdzą się przy zasilaniu urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej w polskich warunkach klimatycznych oraz jakie może to przynieść oszczędności. Obecnie prowadzone są testy urządzeń min. paneli fotowoltaicznych. Instalacja OZE pozwoli też na oszacowanie oszczędności, jakie niesie za sobą wytwarzanie własnej „zielonej energii”. Zamontowane instalacje będą zasilały urządzenia sieciowe testowane w laboratoriach Orange Labs. Planujemy też pozyskać dofinansowanie na budowę instalacji na 10 stacjach bazowych o sumarycznej mocy ok 30 kW.
Współpraca dla środowiska
Jesteśmy też uczestnikiem międzynarodowego program Green ITN 2020.Program Green ITN 2020 działa w Grupie Orange od 2006 roku. Do tej pory przyłączyły się do niego 22 kraje. Cele, jakie postawiono w momencie uruchomienia programu to obniżenie kosztów energii elektrycznej o 15% oraz emisji CO2 do atmosfery o 20% do roku 2020. Program ma także znaczenie społeczne – poprzez zmniejszenie emisji CO2 Orange pragnie potwierdzić swoją troskę i zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego.
Zmiany klimatyczne i ograniczenie zasobów naturalnych uświadomiły nam konieczność stworzenia inteligentnych sieci energetycznych (smart energy networks), które mogą skutecznie zarządzać zarówno tradycyjnymi, jak i odnawialnymi źródłami energii, a także przygotować pojazdy elektryczne do korzystania z zielonej energii. 35 wiodących firm z branży energetycznej i ICT, instytuty badawcze oraz uniwersytety utworzyły międzynarodowe konsorcjum FINSENY (Future Internet for Smart ENergY). Stanowi ono część europejskiej inicjatywy Future Internet Public Private Partnership i jest współfinansowane przez Komisję Europejską. W projekcie uczestniczy Orange Polska.
Green IT to także nasza oferta dla biznesu. W ramach oferty spółki Integrated Solutions, należącej do Orange Polska, łącząc kompetencje z dziedziny telekomunikacji i informatyki, oferujemy rozwiązania kompleksowego i efektywnego zarządzania infrastrukturą ICT.